Administrator

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 8044

Steaua, regina Sevillei

Cum sa nu faci un meci mare, cand din tribune te sustin eroi ca Duckadam, Bumbescu, Iovan, Majearu sau Lucica Balan? Dupa 20 de ani, Steaua e din nou echipa care cucereste Europa: 3-0 cu Betis Sevilla! Ce vis!

Dupa 0-0 acasa, putini dadeau echipei lui Olaroiu sanse de a accede in “sferturile� Cupei UEFA. Fara gol marcat in ultimele trei meciuri, “militarii� s-au ridicat de la pamant si au facut una dintre cele mai bune partide din ultima vreme. “Oli� si-a aranjat echipa perfect in teren: Ghionea si neobositul Goian au fost de netrecut in aparare, Paraschiv a facut legea la mijloc, Nicolita si Dica au pistonat spre poarta lui Contreras. S-a intrat cu 0-0 la pauza, apoi a inceput fiesta stelista.

Cum Sevilla este sinonim cu succesul romanesc, Nicolita a dat lovitura: gol superb de la 14 metri (min. 54)! Momentul decisiv al jocului s-a petrecut sase minute mai tarziu: Dica l-a provocat pe Joaquin, vedeta gazdelor a lovit cu cotul si a fost eliminata. Nou-intratul Dani s-a jucat cu inimile suporterilor, tragand peste, din pozitie ideala, apoi tintind bara, pentru ca Steaua sa se dezlantuie pe final: Iacob a punctat pentru 2-0 (min. 72), cu capul - specialitatea casei -, iar Nicolita si-a incununat evolutia excelenta cu un gol de pus in rama (min. 82).

“Ros-albastrii� si-au castigat meritat locul intre primele opt echipe din Cupa UEFA. De-acum incolo, oricine e indreptatit sa viseze. Finala e la doi pasi!

Extraordinara calificare a Stelei a fost sarbatorita de mii de fani in Piata Universitatii.

Antrenor: Lorenzo Serra Ferrer
Schimbari: Tardelli (56 Xisco 5); Arzu (57 Dani 5).

Antrenor: Cosmin Olaroiu
Schimbari: Bostina (72 Oprita 7); Radoi (81 Lovin); Nicolita (86 Cristea).

Sursa:Ziarul Online

_______________________________________
[

pus acum 18 ani

cafinutza
Vizitator

fara indoiala Nicolita a fost cel mai bun jucator..

Ovidiu

nu, o mare greseala io am vazut jocul tu ai dormit si chiar daca l-ai vazut ... nicolita era ZERO in prima repriza, si in a doua nu a stralucit inafara de goluri, daca ma gandesc la hagi sau la Lacatus astia erau jucatori de valoare ca dadeau un show de-ti raminea mintea in loc, asta nicolita mai are nevoie sa fie mai slefuit, cel mai bun jucator pe care il are steaua sunt doi, unul George Ogararu, si portughezul brazilian CARLOS,  nicolita nu stie sa dribleze, asa ca nu-l consider jucator din prima clasa, nu uita ca steaua are 3 -4 jucatori de la otelul galati, nu uita ca tot galatiul e stelist tot la fel si toata timisoara....rapidul