Ovidiu
Administrator

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 8044

Rapid-Steaua 1-1 e un rezultat care ii da Stelei prima sansa la calificarea in semifinale. Oamenii lui Olaroiu au controlat ostilitatile in prima repriza, dar in partea a doua s-au aratat demoralizati de gafa uriasa a portarului Carlos.

Rapid-Steaua a fost o traire intensa si sclipitoare. Stelistii au inmarmurit Giulestiul la golul lui Nicolita (4), venit dupa o combinatie de clasa cu Oprita, care a refacut socotelile inca din start. Chiar daca a replicat prin bara lui D. Niculae (10) si V. Moldovan (17), Rapidul a dat senzatia ca s-a pierdut cu firea. Au scapat insa cu fata curata. N. Dica, nemarcat in mijlocul careului, nu l-a putut bate pe Coman (20), pentru ca dupa 15 minute acelasi N. Dica, ramas fata in fata cu portarul giulestean, sa rateze mingea, dar si lovitura de gratie. Repriza fara cusur a Stelei s-a incheiat cu un gol anulat lui Oprita (45), dupa un corner al lui Nicolita, la care tusierul german a considerat ca mingea a depasit in aer linia de poarta.

Chinul Rapidului a fost indepartat, inca din debutul partii secunde, de portarul Carlos. Ghionea a pierdut o minge pe banda dreapta a Rapidului, Buga a recuperat si i-a pasat lui E. Dica, al carui sut neconvingator i-a scapat pe sub brate, incredibil, portughezului. Venit din instinct in apropierea portii, V. Moldovan a impins mingea in plasa (50) si a adus o egalare ce i-a paralizat pe stelisti. Pana la final, oamenii lui Olaroiu au agonizat pe teren, doborati de gandul ca au avut meciul, poate si calificarea, in ambele maini. De partea cealalta, Rapidul a fortat firav, prin Burdujan (77) si Buga (92), multumindu-se cu o remiza pe care inaintea meciului e greu de crezut ca ar fi acceptat-o. Dupa

1-1 in Giulesti, Steaua devine favorita, dar imaginea de echipa blocata, muribunda pe final, i-ar putea inspira pe giulesteni in returul de joia viitoare.

Antrenor: Razvan Lucescu
Schimbari: I. Stancu (46 N. Grigore 6), V. Moldovan (65 Burdujan 6), E. Dica (79 Negru).

Antrenor: Cosmin Olaroiu
Schimbari: A. Cristea (60 Lovin 6), Paraschiv (67 Cristocea 5,5), Nicolita (90+2 Nesu).

Arbitri: Wolfgang Stark 6 - Jan-Hendrik Salver 6,
Markus Scheibel 6 (toti din Germania)

A marcat: V. Moldovan (50) / Nicolita (4)

_______________________________________
[

pus acum 18 ani

cafinutza
Vizitator

de ce sunt note atat de mici?!! eu i-as fi dat 9.9 lui Nicolita...

Ovidiu

pentru ca analistul era profesionist si obiectiv nu a meritat in acest joc mai mult ca 7 tu poti sa impartesti ce nota vrei, si carlos nu merita mai mult ca fara gafa aia pe care un copil o putea salva nu se termina 1:1 ci 3:0

[

cafinutza
Vizitator

la rapidisti tu le-ai fi dat numai note sub 5,nu-i asa??????

Ovidiu

de ce moldovan merita mai mult

[

cafinutza
Vizitator

inafara de Moldovan care a mai jucat bine de la Rapid??!!

Ovidiu

portarul, stai asa am observat difernta stilului de joc, rapid joaca in stilul englezesc, iar steaua joaca in stilul italian latin, difernta se vedea f. clar cum v-ati plasat pe teren adevarul ca stilul englezesc nu-mi place imi place stilul creativ de personalitati invidual dibrale asta lipseste rapidului dar nu poate face nimic ca antrenorul a inpus acest stil de joc bazat pe atacuri din defensiva contra atac